Zakladi čebeljega panja

Cvetni prah, pelod oziroma obnožnina

To je izredno hranilna snov, ki jo na različnih cvetovih nabirajo čebele. Na zadnjih nožicah ga prinesejo v panj ter v celicah satja shranijo, podobno kot med. Čebele cvetni prah potrebujejo za lastno prehrano in za prehrano zalege.

Cvetni prah Cvetni prah

Zdravilni učinki cvetnega prahu na človeško telo so: ureja delovanje črevesja, spodbuja tvorbo hemoglobina, izboljšuje razpoloženje in olajšuje duševno delo. Cvetni prah izboljšuje prekrvavitev možganov, izboljšuje vid, deluje proti izpadanju las in pomaga bolnikom z obolelo prostato. Cvetni prah ne prenašajo vsi ljudje enako dobro, zato je potrebno pri uživanju najprej ugotoviti, koliko in v kakšni meri ga bomo zaužili. Najprimernejše je, da ga zaužijejo skupaj z medom v čaju.

Cvetni prah Cvetni prah

Osmukalniki za pobiranje cvetnega prahu se na panje namestijo spomladi, ko je v naravi v izobilju cvetnega prahu

Cvetni prah Cvetni prah

Zgodi se da določene dneve v letu nosijo čebele dopoldan ene vrste popoldan pa drugo vrsto cvetnega prahu

Propolis ali zadelavina

To je smolast čebelji proizvod, ki ga čebele proizvedejo s pomočjo žlez slinavk. Propolis je sestavina smole, voska, eteričnih olj in cvetnega prahu. Osnovno smolo dobijo na drevju breze in topole, ter na drugih drevesnih vrstah. Smolo čebele nabirajo ko je v naravi vroče. Takrat je najbolj mehak. Čebele nabiralke so stare 14 in več dno. Navadno je rjavkaste, včasih tudi rjavo zelene barve prijetnega vonja. Čebelja družina ga ponavadi nabere do 150 g.

Propolis Propolis

Propolis je uporaben proti bakterijam, virusom in glivicam. Razredčen je s 70% alkoholom. Za zdravljenje sluznice želodca, požiralnika in črevesja uporabljamo 8-10 kapljic na kocki sladkorja ali v pol dcl. mlačne vode. Lahko pa nakapate na skorjo kruha. Čebelarji ga pridelujemo na posebnih PVC mrežicah, v času, ko ne zatiramo varoje.

Propolis Propolis
Propolis Propolis

Matični mleček

To je izloček goltne in čeljustne čebelje žleze mlade čebele stare od 5 do 12 dni. Z matičnim mlečkom hranijo čebele najmlajše ličinke, matico - kraljico pa vse njeno življenje. Matični mleček je bledo rumene barve, gosto tekoč, njemu značilnega vonja in kiselkastega okusa. Vsebuje do 18% beljakovin, okoli 10% maščob, okoli 15% ogljikovih hidratov, aminokislin 15% Od vitaminov pa vsebuje največ vitamina B, pa tudi vitamine H, D, A, C, K in nekaj vitamina E, ter mineralne snovi v obliki soli: železo, kobalt, mangan, silicij, natrij, kalij, kalcij, fosfor. Vsebuje še nekaj sladkorjev in kislin za katere menijo, da pripomorejo k daljšemu življenju (življenska doba matice, ki je hranjena samo z matičnim mlečkom je 45x daljša od čebele). V matičnem mlečku so snovi, ki zavirajo razvoj bakterij in plesni. Za 1 kg matičnega mlečka moramo izprazniti več kot 2000 matičnikov. Pridelava matičnega mlečka je zahtevna tehnologija, ki jo premorejo le redki čebelarji. Med uporabo mora biti matični mleček shranjen v hladilniku pri 2-4°C, pred uporabo pa ga običajno hranimo v zamrzovalniku na temperaturi -18°C.

Matični mleček Matični mleček

Najbolje je, da ga zaužijemo presnega, do 7g na dan. S plastično ali leseno žličko (ne kovinsko) ga damo pod jezik. Pod jezikom ga telo posrka in že po nekaj minutah počutimo blagodejno poživitev v telesu. Okus ob zaužitju je pekoč, kar je znak, da je matični mleček pristen in nerazredčen.

Matični mleček Matični mleček

Čebelji vosek

Vosek nastaja v voskovnih žlezah čebel - delavk. Te žleze ležijo na trebušni strani čebele in skozi trebušni okrov izločajo posebno snov, ki se na zraku strdi v tenke luskice, ki tehtajo do 0,25 mg. Za izgradnjo ene satne celice je potrebnih do 50 luskic. Za en kg voska je potrebnih do 4000 takih ploščic.

Čebelji vosek

Izločanje luskic voska

Čebelji vosek

Izgrajen sat z mlado zalego - jajčeca

Čebelji vosek

Luske voska na podnici panja

Čebelji vosek

Izgrajeno deviško satje s trotovsko zalego

Običajno je vosek rumene do rumeno rjave barve. Odvisno je od obarvanih pelodnih zrnc. Novo deviško satovje je skoraj bele barve. Pri gnetenju postane vosek plastičen. V vodi je netopen. Tali se med 62 in 64°C. Sestavine voska še niso povsem raziskane. Do sedaj so ugotovili preko 15 sestavin

Čebelji vosek

Čebele gradijo satje brez satne osnove

Čebelji vosek

Polno satje gozdnega medu

Iz deviškega satja in raznih dodatkov se izdelujejo tudi kreme za ličenje. V starih časih so ga uporabljali za balzimiranje trupel. Hipokrat je priporočal voščene obkladke na glavi in vratu pri zdravljenju angine.
Zelo znana je krema za čiščenje kože, ki ima sestavine: 6 g voska,0,5 g boraksa, 27,5g breskovega olja,16 ml vode.
V medicini večkrat uporabijo vosek za izdelovanje raznih kalupov in odtisov.

Čebelji vosek Čebelji vosek

Čebelarji uporabljamo čebelji vosek za izdelavo satnih osnov. Če satnice izdelujemo sami moramo vosek obvezno sterilizirati v sterilizatorju. Vosek segrejemo za najmanj 20 minut na 126*C. Tedaj se v vosku uničijo vse bakterije in morebitni virusi.

Čebelji vosek Čebelji vosek

Iz čebeljega voska lahko izdelujemo tudi sveče raznih oblik in veličin. Kupimo silikonske modele v katere zlijemo raztopljen vosek ter počakamo da se ohladi.

Čebelji vosek

Sončni topilnik čebeljega voska

Čebelji vosek

Staljen vosek

Čebelji vosek

Sveče iz voska