ZAKLADI ČEBELJEGA PANJA

MED - izdelek čebel

Med pomaga pri čiščenju in nastajanju krvi. Zaradi vsebnosti beljakovin, kislin, vitaminov B1, B2, in C ter kalija in železa ima med res moč zdravila, obenem pa je hrana primerna vsem, starejšim in mlajšim.

Med Med v satju

Kako med pravilno zaužijemo

Mnogi še vedno ne upoštevajo navodila, da z medom sladimo le topel in ne vroč čaj. Pri temperaturi nad 40 stopinj C se namreč vse dobre lastnosti začnejo uničevati. Če med počasi ližemo, ostane ta sicer neokrnjen, trpijo pa naši zobje. Sladkor, ki ga raztapljamo v ustih, uničuje naše zobe, zato pa si moramo zobe po takšnem zaužitju meda splahniti.

Med v satju Med v satju

Polno satje hojevega medu

MED - darilo ljudem

Ali čebele izdelujejo med samo v človekovo korist? Takojšen odgovor je NE. Med je čebelam hrana in so odvisne od njega. V prehrani ljudi pa med pomaga pri čiščenju in nastajanju krvi. Srednje močna čebelja družina porabi preko zime do 16 kg medu. Toda ob dobri in bogati paši preko leta, čebelja družina pridela presežke medu, ki ga čebelar previdno pobira in ga shrani za sebe in za svoje odjemalce. Presežke lahko poberejo tudi živali, na primer medved.

Otroci pri zajtrku Otroci pri malici

Popoldanska malica

Kako čebele naredijo med

Letajo iz cveta na cvet in nabirajo sladek nektar ali mano, katero s svojimi rilčki posesajo v medni želodček in snov, ki še ni med prinesejo v panj. Tam jo predajo svojim prijateljicam čebelicam, ki jo nekaj časa žvečijo in zmešajo z encimi iz žlez v ustih.
Zmes odložijo v satje - šesterokotne celice, ki so narejene iz čistega čebeljega voska. Panjske čebele krilijo in treperijo s krili, da iz panja izhlapi odvečna vlaga. Vsebnost vode se zmanjša na približno 15% - 20%. Tedaj iz medičine ali mane postane med. Zadnje dejanje je zapiranje satja s tankim slojem voska. Tak med se ohrani neskončno dolgo. Tak med so našli pred 3000 leti v grobnicah Faraonov.

Nabiranje medičine Nabiranje mane

Na cvetovih dobijo čebele medičino

Na iglavcih pa mano

Med je odličen za otroke

V vsakdanji otroški prehrani bi med moral postati sladilo št.1. Sladkor v medu je namreč razgrajen in ga zato otroški organizem izkoristi brez tvorbe plinov. Otroci, ki uživajo med, imajo dobro prebavo. Ti otroci so tudi bolj ješči, saj med povečuje apetit. V kombinaciji z mlekom pomaga med pri boljši rasti zob in kosti, predvsem gozdni med je priporočljiv slabokrvnim otrokom, saj povečuje tvorbo rdečih krvnih teles. Lipov, akacijev in cvetlični med so znani tudi po tem, da pomirjajo, zato damo žličko medu, raztopljenega v vodi ali mleku, otrokom, ki nimajo trdnega spanca. Ne priporočajo ga le majhnim otrokom, starim do enega leta in pol, ker obstaja potencialna nevarnost botulizma, bolezni ki je posledica zastrupitve.

Točenje medu Pakiranje

Točenje medu

Za prodajo ga polnimo v steklene kozarce

MED - naravno zdravilo

Doktorica May Berenhaum, entomologinja iz univerze Illinois v ZDA pravi: med so že stoletja uporabljali za zdravljenje raznovrstnih zdravstvenih težav, denimo ran, opeklin, sive mrene, razjed na koži in odrgnin. Športniki vedo, da je med takojšna hrana za mišice.
V vsakdanji prehrani ga poznajo tudi planinci, plavalci in smučarji ter vsi, ki premagujejo napore. Z medenim napitkom, limonado z medom, se lahko postavimo spet na noge tudi takrat, ko smo utrujeni in nerazpoloženi. Slabokrvni ljudje morajo uživati hrano z veliko železa. Ob tem pa naj ne pozabijo na med, saj pomaga pri čiščenju in nastajanju krvi.

Točenje medu Točenje medu

Točenje medu

Tudi točenja je konec :)

Med razkužuje sluznice

Še danes ga zdravniki priporočajo proti kašlju, astmi, angini in bronhitisu, gotovo pa ne sme manjkati v čaju ob prehladu in angini. Želodčni bolniki bi morali med vključiti v vsakdanjo ali dietno prehrano. Tudi pri črevesnih obolenjih je medeni napitek nenadomestljiv.

Gozdni med Lipov med

Gozdni in lipov med pridelana pod blagovno znamko Kočevski gozdni med

Kako med pravilno zaužijemo

Med se razlikuje po geografskih značilnostih kot tudi po načinu pridobivanja. Odkašljali se boste najlažje s smrekovim ali hojevim medom, saj vsebuje izvlečke dreves, ki mehčajo sluz. Pravijo, da pri prehladu najbolj pomaga lipov med in če ga boste pili z lipovim čajem, bosta skupaj pospešila potenje. Za srčne bolnike je najprimernejši gozdni med, ti bolniki naj se izogibajo lipovega medu.

Smrekov med Hojev med

Smrekov in hojin med odlična za prehlad

Kostanjev med ima tudi lastnost, da pospešuje odvajanje vode, zato naj ga ne zanemarijo oboleli na sečilih, koristi tudi jetrnim bolnikom, katerim bo najbolj pomagal če bo vanj primešan cvetni prah. Tak med pomaga tudi ljudem ki se zdravijo proti alkoholizmu. Aromatični cvetlični in akacijev med pomirja zato ga priporočajo tako odraslim kot otrokom.

Kostanjev med Cvetlični med

MED je edina hrana, ki konzervira sama sebe.
Ko med dozori v satju, čebele zaprejo celice z voščenimi pokrovci.
Tako med ostane shranjen v satju za prehrano čebel in ljudi.